Csehország. Morvaország legjelentősebb történeti kertjei közé tartozik a buchlovicei kastély parkja.
Eredetileg olasz barokk kert, melyet a kastély építésével egy időben hoztak létre, és egészen a múlt évszázad első feléig ideiglenes tereprendezések alatt állt, bár 1885-ben a kert egy részét visszaállították az eredeti alaprajzi elrendezés szerint, kibővítve rendszeresen nyírt tiszafákkal és puszpángokkal.
A múlt század 20-as éveitől a parkot folyamatosan bővítették, jelenlegi területe csaknem 18 hektár. Az egzotikus növényfajok megjelenése jól példázza az angol kertek hatalmas befolyását. Több mint 400 faj, típus és forma árulkodik arról, hogy nem mindennapi dendrológiai gyűjteménnyel állunk szemben.
A parkban megtalálhatóak a következő fajok egyedülálló példányai: észak-amerikából származó Pikkelyes mocsárciprus /Taxodium ascendens/, lassan növekvő Amerikai selyemfenyő /Pinus strobus/, Jeffrey-fenyő /Pinus jeffreyi/, Kínából és Koreából származó Közönséges japánakác /Sophora japonica/, valamint hatalmas bükkfák /Fagus/.
1970 óta fokozatosan bővült a park rododendron gyűjteménye, mely növények április közepétől június elejéig virágoznak, jelentősen növelve ezzel a park vonzerejét.
A buchlovicei kastélypark mintegy 1200 fajt és típust számláló fukszia gyűjteménnyel is büszkélkedik, melyből az 1982-es évtől kezdődően a nyári hónapokban rendszeresen kiállítást szerveznek.
Fotó: Házi Zsolt
forrás: diplomová práca, Bc. Darina Hejdová, Dendrologický průvodce zámeckým parkem v Buchlovicích