A téli nyugalom és pihenés után a tavasz nagyon intenzív periódus, mely az újjászületésről, növekedésről szól. Ilyenkor „beindul” az addig téli álmot alvó pázsit is, és hirtelen látványos növekedésbe kezd. A gyepszellőztetés megkönnyíti a megújulás és a regenerálódás folyamatait.
Alkalmazásával eltávolíthatók az elhalt fűszálak, az összetömörült növényi részek, melyek helyén friss és egészséges, új fűszálak nőnek.
A gyep mohásodását általában a talaj tömörödése okozza, ennek következménye a tápanyagok mennyiségének csökkenése is. A mohák ellen szintén hatásos védekezés a gyepszellőztetés, gyeplazítás, melyet lehetőség szerint tavasszal és ősszel ajánlatos végezni gyepszellőztető gereblyével, valamint az erre a célra kifejlesztett gyepszellőztető gépek használatával. Igazán jó eredményt csak nagy teljesítményű benzinmotoros géppel lehet elérni, melynek további előnye, hogy erős teljesítményénél fogva elegyengeti a gyep felületi egyenetlenségeit.
A gyeplazítás előkészítéseként alaposan le kell nyírni a füvet, mégpedig akkor, amikor a kinti levegő hőmérséklete már eléri a 12-15 fokot. Minél rövidebbre van nyírva a fű, a gyepszellőztető gép annál könnyebben hozzáfér a talajt borító filcréteghez, valamint a gyep gyökeréhez. Az említett filcréteg gátolja a tápanyagok áramlását a gyökerekhez, de számos egyéb negatív következménye is lehet: erősebb gyomosodás, megnövekedett betegségekre való hajlam, csökkenő mértékű gyökeresedés.
Magát a műveletet egyenletesen, folyamatosan kell végezni, ellenkező esetben a szellőztetés helyett a gép már tépni és ezáltal roncsolni kezdi a gyepet.
A gyeplazítással megteremtődnek a tápanyagok, az oxigén, a nitrogén és a foszfor áramlásának, valamint a víz felvételének ideális feltételei. Következő lépésként ajánlatos ezen tápanyagok utánpótlása, jó minőségű gyeptrágya alkalmazásával.
Nem szabad megijedni az elvégzett művelet utáni azonnali látványtól, mert kétségbeejtő lehet, viszont pár nap után szemmel látható pozitív eredményre lehet számítani.A jól sikerült gyepszellőztetés eredményeképpen a gyep fellélegzik, újra üdévé és egyenletesen sűrűvé válik. Újra ellenálló lesz a gyepbetegségekkel és a gyomokkal szemben.