A Margitsziget Budapest szívében található, nagyon kedvelt kiránduló és kikapcsolódási hely, ahol nyugodt körülmények között kellemes környezetben nyílik lehetőség különféle sportok űzésére is. A 96,5 hektárnyi parkosított területen lakóházak nincsenek, csupán egy-két szálloda, vendéglátóhelyek és sportlétesítmények találhatóak.
A Margitsziget IV. Béla leánya után Margit hercegnőről lett elnevezve a 14. században, mivel a hercegnő itt élt a Domonkos-rendi apácák kolostorában. Ebben az időben a sziget északi végében állt az esztergomi érsek vára, a ferences rendi minoriták és a premontreiek temploma és kolostora, a déli végen pedig a Szent-János lovagrend vára és ispotálya.
1790-ben Sándor Lipót főherceg, Magyarország nádora kapta meg a szigetet, aki gondos kertrendezési tervet indított útjára, halála után ezt testvére József nádor tovább vitte és egy nyaralót is építetett ide felesége, Alexandra Pavlovna nagyhercegnő számára.
1838-ban a jeges árvíz ellepte a szigetet, hatalmas károkat hagyott maga után, ennek nyomai egy ma is élő megdőlt narancseperfán találhatóak. Az árvizek rendszeresek voltak, ezért a későbbiekben ezek elhárításaként a sziget tengerszint feletti magasságát több mint két méterrel feltöltötték.
Ez fontossá is vált, mert időközben a szigetnek igen nagy jelentősége lett a Zsigmondy Vilmos által fúrt kútja révén, hiszen 1867 májusában a kút 1200 méteres mélységéből 43 fokos gyógyvíz tört a felszínre. Ezután József főherceg és Ybl Miklós építész tervet készített a szigetre, hogy az Budapest európai hírű fürdőszigetévé válhasson. 1873-ban megnyitott a gyógyfürdő, a Kisszálló és Nagyszálló, villák épültek és két vendéglő is a kellemes kikapcsolódást szolgálta. Sokáig, egészen 1900-ig csupán vízi úton, csónakkal lehetett megközelíteni.
A Margitsziget igen kedvelt hely volt mindig is, rengeteg művészt, írót és költőt ihletett meg, de talán az egyik legismertebb rajongás Arany Jánosé volt, aki 1877 és 1882 között a nyarait a szigeten töltötte, a Tölgyek alatt című versében az egész életpályáját vette górcső alá.
A sziget csodálatos és városi környezetben ritka flóráján és faunáján kívül, még számos érdekességgel lehet találkozni:
- Domonkos rendi kolostor romok
- Szent Margit sírja
- Premontreiek Szent Mihály temploma
- Művészsétány a magyar művészet nagyjainak mellszobraival
- Víztorony
- Kilátó Galéria a Víztoronyban
- Japánkert
- Margitsziget Vadaskert
- Zenélő kút
- Hajós Alfréd Sportuszoda
- Palatinus Strandfürdő - a Pala
- Thermal Hotel Margitsziget
- Grand Hotel Margitsziget
fotók: Házi Zsolt
forrás: www.budapest.varosom.hu