A virágfelületek különleges képviselői a sziklakertek, kiemelkedő hegyvidéki táj hangulatát idézhetik meg. A kövek és a növények egymás hatását erősítik, kiemelik szépségüket, látványosságukat.
A két fő alkotóelem tehát a növény és a szikla, lényeges, hogy a kő domináljon, ne a növény. Legkedvezőbb arány, ha a felület egyharmadát borítja növényzet, a maradék részt pedig sziklák és kövek.
Két fő típust különböztetünk meg:
Tájképi sziklakert:
Természeti sziklakertnek nevezzük másnéven, ahol viszont a növények dominálnak, jellemzői a kő és növényzet valamely természetes megjelenésének visszatükröződése, szabálytalan alakzatú sziklák, az adott tájra jellemző motívumok kialakítása.
Mértani sziklakert:
Geometrikus formarendszerben kialakított sziklakertek, ahol fontos szerepe van a szimmetriának és a tengelyvonalnak. Sziklakerti kőkeverékkel hézagolt kőfalak, lépcsők, támfalak szabályos rendszere jellemzi.
Kialakítás előtt ajánlott gondosan kiválasztani a megfelelő területet. A fagyzugos, erősen szeles és huzatos helyektől kell tartózkodni. Legmegfelelőbbek a nyílt és napos területek, magasabb fák árnyékában gondot okozhat a lehulló lomb és a fákról lecsepegő nedvesség. Bármilyen talajtípus megfelelő, de legyen laza és jó vízelvezetésű. Sziklakert kialakítására ideális megoldás lehet az egyébként kihasználatlan lejtő vagy domboldal, ahol a fűnyírás, talajkezelés nehézkes lenne. A kivitelezést érdemes őszre tervezni, ilyenkor elegendő idő marad a föld tömörödéséig.
A kövek és sziklák kiválasztására érdemes nagy figyelmet kell fordítani, a sziklák legyenek minél nagyobbak, innen ered a sziklakert elnevezés. Ezek beépítésének egyik tipikus módja a szárazon rakott sziklafal, oly módon, hogy a réseket termőfölddel töltjük meg, és ezekbe ültetjük a növényeket.
Sziklakertbe ajánlott növények:
- kis növésű örökzöldek
- tűlevelű örökzöldek
- törpecserjék
- apró hagymás évelők
- alacsony növésű évelők
- fűfélék
Befejező lépés a növények beültetése után a kilátszó talaj vastag, aprószemű murvával, kőzúzalékkal való betakarása. Egyrészt esztétikusabb látványt nyújt, másrészt mulcsként funkcionál, nem engedi gyorsan kiszáradni a talajt, visszatartja a gyomokat.
Ajánlatos az általános ápolási munkákról, az öntözésről, tápanyag utánpótlásról, növényvédelemről és a talajápolásról is gondoskodni.
További speciális ápolási munkák:
- metszés
- növényzet visszaszorítása
- talajtakarás megújítása
- lombgyűjtés
- sziklák, kövek igazítása, pótlása.